nem aktuális részemről. Viszont egyik barátosném idén kel egybe választottjával és csokor ötleteket keresgélek neki. Ekkor találtam rá egy nagyon jó bejegyzésre, amit nagyon sajnálom, h nem kb. 1 évvel ezelőtt leltem meg. Igen, még mindig nem bírtam 100%osan megemészteni, h a barátnőim visszamondták a koszorúslányságot.
Esküvői szokások, hiedelmek és babonák…
Annyi mókás hiedelem, babona és szokás övezi a NAGY NAPUNKAT, hogy azt sokan nem is gondolnátok! Jöjjenek a legjobbak!
1. Május fa
Ez egy nagyon vicces szokás, a mai napig tartják ezt a hagyományt vidéken. A szerelmes fiatalok a kiszemelt lány háza előtt fát szúrnak a földbe és valamilyen ruhát akasztanak rá. Nos amelyik pasi által kiakasztott ruhában jelenik meg másnap a csajszi az a befutó! Hát nem romantikus? (Mi meg már egy pohár koktéltól is oda-vissza lennénk!)
2. Kinek is teszik ki a szűrét?
Hát annak a csókának, aki lánykérőbe megy, de nem igazán nyerte el a lány szüleinek tetszését.
3. Legénybúcsú
Ki gondolta volna, de régen a legénybúcsú a gonosz szellemek elűzésére szolgált. Ma már inkább a topless csajok foglalkoztatásáról…és természetesen a legényélettől való elbúcsúzásról.
4. Miért éppen fehér?
A ruha hagyományos fehér színe tisztaságot, szűziességet, tökéletességet, életet, fényt, örömöt és ünnepélyességet szimbolizál. A fehér ruha a menyasszonyi fátyollal együtt a védettség és meghittség iránti vágyat fejezik ki. (Minap láttam egy konkrétan piros menyasszonyi ruhát, valaki tudna segíteni ez mit szimbolizál?)
5. Virágszórás
A termékenységet jelképezi. Az oltárhoz vezető útra virágot szórnak, hogy a házasság rögös útját elegyengessék, és hogy sok gyerkőce legyen az ifjú párnak.
6. Rizs, vagy gabona dobálás
Ez a szokás Ázsiából származik, s szintén -akárcsak a virágszórás- a termékenységet jelképezi.
7. A menyasszony elrablása
Régen meglehetősen komolyan vették ezt a babonát, mert úgy értelmezték, hogy ha a szertartás alatt sikerült elrabolni a menyasszonyt, a vőlegény meg sem érdemli, hogy feleségül vegye.
8. Mire is szolgálnak a koszorúslányok?
Hát az ara védelmére. A koszorúslányoknak eredetileg az volt a feladata, hogy díszes ruhájukban megtévesszék azokat, akik az arát el akarták rabolni. Egy másik változat szerint koszorúslányok csak helyi hajadonok lehettek, akik a menyasszony előtt felvonulva lehetőséget kaptak arra, hogy a figyelem középpontjába kerüljenek – és így férjet találjanak. Azért viseltek egyforma ruhát, hogy mindegyikük egyenlő eséllyel indulhasson.
9. A harisnyakötő viselése
A menyasszonyi ruha a hiedelem szerint szerencsét hozott. A vendégek próbáltak hazavinni egy-egy darabot a ruhából. A menyasszonyt a harisnyakötője védte meg a teljes ruhátlanságtól.
10. A harisnyakötő eldobása
Akárcsak a csokor eldobása, szintén a következő házasságkötést szimbolizálja, de ebben az eseteben a fiúknak kell versengeniük a menyasszony intim ruhadarabjáért.
11. Porcelántörés
A gonosz szellemek elűzésére. A hiedelem szerint a gonosz szellemeknek egyetlen gyenge pontja van: szegények félnek minden zajtól.
12. Menyasszony vs. küszöb
Az első közös lakásba költözéskor az újdonsült férj ölben viszi át a menyasszonyát a küszöbön. Nos ez nem éppen a pasi erejének fitogtatására szolgál! De nem ám! Ennél sokkal logikusabb a válasz: ezzel csapják be a gonosz szellemeket, (akik mellesleg a küszöb alatt laknak) hogy csak egy személy lépett be a lakásba. Trükkös mi?
forrás: Úristen házasodunk
2 megjegyzés:
Szia Kinga!
Bár én már 6 és fél éve férjnél vagyok, és két gyönyörű gyerekünk is van, bejelentkeztem hozzád ebbe a blogba is, mert nagyon érdekesnek találom! Házasságkötésünk előtt nagyon sok érdekességről olvastam én is az esküvővel kapcsolatosan, még egy könyvet is megvettünk, "Az esküvő" a címe! :)
további nagyon sok követőt kívánok, és nagyon sok érdekes bejegyzést a blogodnak!
szia Marika!
Örülök, h rám találtál, itt most nagyon sok új bejegyzés szerintem nem lesz, csak 1-2. Tavalyi esküvő nászajándékát szeretném még betenni ill. idén még egy kis barátnőm megy férjhez. Itt csak segédkezek, de aztán majd meglátjuk, h mi lesz belőle. :)
Megjegyzés küldése